Ապակենտրոնացում: Տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումները Հայաստանում
Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության ընդունումից հետո (1995 թվականի հուլիսի 5) Հայաստանի հանրային կառավարման համակարգում պետական կառավարմանը զուգահեռ ստեղծվեց տեղական ինքնակառավարման համակարգը:
Հայաuտանի Հանրապետությունում տեղական ինքնակառավարման իրականացումը կարգավորվում է ՀՀ Uահմանադրությամբ, որի 9-րդ գլխի 179-190 հոդվածներն ուղղակիորեն սահմանում են տեղական ինքնակառավարման հարցերը, "Տեղական ինքնակառավարման մասին" ՀՀ oրենքով, որը հիմնվում է Տեղական Ինքնակառավարման մասին Եվրոպական Խարտիայի վրա, այլ oրենքներով եւ իրավական ակտերով:
Հայաստանը Տեղական Ինքնակառավարման մասին Եվրոպական Խարտիան վավերացրել է 2002 թվականին:
Տեղական ինքնակառավարումը տեղական ինքնակառավարման մարմինների իրավունքն ու կարողությունն է համայնքի բնակիչների շահերից ելնելով, Սահմանադրությանը և օրենքներին համապատասխան, սեփական պատասխանատվությամբ լուծելու համայնքային նշանակության հանրային հարցերը:
Տեղական ինքնակառավարման մարմիններն (ՏԻՄ) են` համայնքի ղեկավարը եւ համայնքի ավագանին, որոնք օրենքով սահմանված կարգով ընտրվում են 5 տարի ժամկետով` ընդհանուր, հավասար, ուղղակի ընտրական իրավունքի հիման վրա` գաղտնի քվեարկությամբ: Համայնքի ավագանու անդամների թիվը պայմանավորված է համայնքի բնակչության թվով եւ կարող է կազմել 5-65 հոգի:
ՏԻՄ-երի առաջին ընտրություններն առաջին անգամ անց են կացվել 1996 թվականի նոյեմբերի 10-ին` "Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրության մասին" ՀՀ օրենքի համաձայն:
Համայնքի խնդիրները լինում են պարտադիր և կամավոր: Համայնքի պարտադիր խնդիրները հանրային նշանակության այն խնդիրներն են, որոնց լուծմամբ ապահովվում է համայնքի բնականոն կյանքի ընթացքը:
Համայնքի կամավոր խնդիրներն այն խնդիրներն են, որոնցով համայնքային կյանքի բնականոն ընթացքը ուղղակիորեն պայմանավորված չէ և կարող են իրականացվել, միայն պարտադիր խնդիրների լուծման համար անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներից բացի, հավելյալ ֆինանսական միջոցների առկայության դեպքում: Համայնքի պարտադիր խնդիրները սահմանվում են «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքով, իսկ դրանց լուծման նպատակով տեղական ինքնակառավարման մարմինների սեփական լիազորությունները՝ օրենքով։
Տեղական ինքնակառավարման մարմինների լիազորությունները լինում են սեփական՝ համայնքի պարտադիր և կամավոր խնդիրների լուծման նպատակով, ինչպես նաև պետության կողմից օրենքով պատվիրակված՝ պետական մարմինների լիազորությունների առավել արդյունավետ իրականացման նպատակով։
Համայնքի սեփական լիազորություններն ուղղված են բացառապես համայնքի պարտադիր խնդիրների լուծմանը:
Պետական մարմիններին վերապահված լիազորությունների իրականացումը կարող է օրենքով փոխանցվել համայնքի ղեկավարներին` որպես պետության պատվիրակած լիազորություններ:
Պետության պատվիրակած լիազորությունները ենթակա են պետական բյուջեից պարտադիր ֆինանսավորման՝ պետության պատվիրակած լիազորությունների ֆինանսավորման նպատակով նախատեսված հատկացումների հաշվին:
Համայնքի կամավոր խնդիրները, դրանց լուծմանն ուղղված սեփական լիազորությունները և դրանց իրականացման կարգը սահմանվում են ավագանու որոշմամբ:
Հայաստանում տեղական ինքնակառավարումը գործում է միայն համայնքների մակարդակով: Այն հանրային կառավարման առանձին օղակ է: Յուրաքանչյուր համայնք բաղկացած է մեկ կամ մի քանի բնակավայրերից: Հայաստանում կա 1003 բնակավայր, որոնք միավորված են 71 համայնքներում, որից 64-ը՝ միավորված համայնքներ են:
Չեն միավորվել մայրաքաղաք Երևանը, Գյումրին և թվով 5 ազգային փոքրամասնություններով խիտ բնակեցված համայնքներ՝ ՀՀ Արագածոտնի մարզի Շամիրամ, ՀՀ Արարատի մարզի Վերին Դվին, ՀՀ Արմավիրի մարզի Ֆերիկ, ՀՀ Լոռու մարզի Ֆիոլետովո, ՀՀ Կոտայքի մարզի Արզնի: Եվս 4 համայնքներ՝ Մեծաձոր, Ալագյազ, Արևուտ, Լերմոնտովո համայնքները ազգային փոքրամասնություններով բնակեցված, սակայն միավորված համայնքներ են։
Հայաստանի Հանրապետությունում 2015-2022 թթ. տեղական ինքնակառավարման և վարչատարածքային բաժանման բնագավառներում իրականացված բարեփոխումների արդյունքում հնարավորություն է ընձեռվել խորացնելու լիազորությունների ապակենտրոնացման քաղաքականությունը` արդեն ձևավորված բազմաբնակավայր համայնքներում տեղական ինքնակառավարման մարմիններին վերապահելով ավելի մեծ ծավալի լիազորություններ, մեծացնելով դրանց դերը հանրային կառավարման համակարգում:
Մշակվել և ՀՀ կառավարության կողմից ընդունվել է «Լիազորությունների ապակենտրոնացման հայեցակարգ»-ը, որին հետևելու է «Լիազորությունների ապակենտրոնացման ռազմավարության» և դրանից բխող միջոցառումների մշակումը և հաստատումը, այնուհետև՝ դրանց իրականացումը: Սկսած 2015 թվականից՝ վարչատարածքային բարեփոխումներն իրականացվել են 6 փուլով՝
1. 2015թ-ին՝ Վարչատարածքային բարեփոխումների 1-ին փուլ, (915/896)
2. 2016թ-ին՝ Վարչատարածքային բարեփոխումների 2-րդ փուլ, (896/793)
3. 2017թ-ին՝ Վարչատարածքային բարեփոխումների 3-րդ փուլ, (793/502)
4. 2020թ-ին՝ Վարչատարածքային բարեփոխումների 4-րդ փուլ, (502/483)
5. 2021թ-ին՝ Վարչատարածքային բարեփոխումների 5-րդ փուլ, (483/79)
6. 2022թ-ին՝ Վարչատարածքային բարեփոխումների 6-րդ փուլ, (79/71):
7. 2025թ-ին՝ Վարչատարածքային բարեփոխումների 7-րդ փուլ, (71/70):
Համայնքների միավորման արդյունքում ձևավորվել է առավել մրցակցային ավագանի, հաստիքների վերաբաշխում, ինչի արդյունքում կրկնվող հաստիքները (աշխատակազմի քարտուղար, ֆինանսիստ, հաշվապահ և այլն) փոխարինվել են ծառայություններ մատուցող հաստիքներով, հնարավոր է դարձել համայնքի համախմբված բյուջեի միջոցների հաշվին բնակավայրերում կապիտալ ներդրումների իրականացումը:
Իրականացվում են խոշորածավալ ներդրումներ միջազգային կազմակերպությունների կողմից. ներդրումների հաշվին իրականացվում են կապիտալ ծրագրեր, տեխնիկայի ձեռքբերում: Ավագանու նիստերը դարձել են ավելի հրապարակային, թափանցիկ, շահագրգիռ, մրցակցային, թիրախային:

Local self-government reforms in Armenia
After the adoption of the Constitution of the Republic of Armenia (July 5, 1995), the local self-government system was created in parallel with state governance in the public administration system of Armenia.
In the Republic of Armenia, the implementation of local self-government is regulated by the Constitution of the Republic of Armenia, Articles 179-190 of Chapter 9 of which directly define issues related to local self-government, the Law of the Republic of Armenia on Local Self-Government, based on the European Charter of Local Self-Government, as well as other laws and legal acts.
Armenia ratified the European Charter of Local Self-Government in 2002.
Local self-government is the right and ability of local self-government bodies to address public matters of local importance in accordance with the Constitution and laws, based on the interests of the community’s residents, and under their own responsibility.
The local self-government bodies (LSGs) are the community head and the community council, which are elected for a 5-year term based on general, equal, direct electoral rights through secret voting. The number of members in the community council is determined by the population of the community and can range from 5 to 65 members.
The first elections for local self-government bodies were held on November 10, 1996, in accordance with the Law of the Republic of Armenia on Local Self-Government Body Elections.
The issues of the community are categorized as mandatory and voluntary. The mandatory issues are those public matters whose resolution ensures the normal functioning of the community's life.
The voluntary issues are those that are not directly related to the normal functioning of community life and can be implemented only if additional financial resources are available, aside from the funds required for resolving the mandatory issues. The mandatory issues of the community are defined by the Law of the Republic of Armenia on Local Self-Government, while the local self-government bodies' powers to resolve these issues are established by law.
The powers of local self-government bodies are divided into their own powers for resolving mandatory and voluntary issues, as well as state-delegated powers aimed at more efficient implementation of state body powers. The community's own powers are exclusively directed at solving the community’s mandatory issues.
The implementation of powers assigned to state bodies can be transferred to the community heads as state-delegated powers by law. State-delegated powers are subject to mandatory financing from the state budget for the purpose of financing the delegated powers.
The voluntary issues of the community, the powers directed at their resolution, and the procedure for their implementation are defined by the decision of the community council.
Local self-government in Armenia operates only at the community level. It is a separate level of public administration. Each community consists of one or several settlements.
There are 1003 settlements in Armenia, united into 71 communities, 64 of which are consolidated communities. The capital Yerevan, Gyumri, and five densely populated communities with national minorities have not been merged:
Shamiram in the Aragatsotn province, Vedi in the Ararat province, Ferik in the Armavir province, Fiolietovo in the Lori province, and Arzni in the Kotayk province. Another 4 communities: Metsadzor, Alagyaz, Arevut, Lermontovo are populated by national minorities, but are united communities.
As a result of the reforms carried out in the fields of local self-government and administrative-territorial division in Armenia from 2015 to 2022, the decentralisation of powers policy has been deepened. Local self-government bodies in already established multi-settlement communities have been entrusted with larger powers, thus enhancing their role in the public administration system. The government of Armenia developed and adopted the 'Concept of Decentralisation of Powers,' which will be followed by the development and approval of the 'Decentralisation of Powers Strategy' and the corresponding action plans, followed by their implementation.
Since 2015, the administrative-territorial reforms have been carried out in 6 phases:
2015: First phase of administrative-territorial reforms (915/896)
2016: Second phase of administrative-territorial reforms (896/793)
2017: Third phase of administrative-territorial reforms (793/502)
2020: Fourth phase of administrative-territorial reforms (502/483)
2021: Fifth phase of administrative-territorial reforms (483/79)
2022: Sixth phase of administrative-territorial reforms (79/71)
2025: Sixth phase of administrative-territorial reforms (71/70)
As a result of the merger of communities, a more competitive council has been formed, positions have been redistributed, and redundant positions (e.g., secretary, financier, accountant, etc.) have been replaced with service-oriented positions.
This has made it possible to implement capital investments in settlements using the unified community budget. Large-scale investments are being made by international organizations, with capital projects and procurement of equipment being carried out thanks to these investments. The council meetings have become more public, transparent, interested, competitive, and targeted.