Հանդիպում Վաղարշապատ համայնքի ղեկավարի հետ
Համայնքի ղեկավար Դիաննա Գասպարյանն ընդունել է ՍԱԼԱՐ Ինթերնեշնլ (SALAR International) կազմակերպության «ԴեաԼոԳ» ծրագրի թիմին՝ ծրագրի ղեկավար Շեյն Քուինի գլխավորությամբ։ Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Շվեդիայի Լունդ քաղաքի փոխքաղաքապետ պարոն Ֆիլիպ Սանդբերգը, ով Հայաստան է ժամանել տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության գործընկերների և համայնքների հետ կիսվելու՝ Շվեդիայում միջհամայնքային միավորումներ ստեղծելու, միջհամայնքային համագործակցություն ձևավորելու հաջողություններով, ինչպես նաև տեղական ինքնակառավարման ու ապակենտրոնացման երկարամյա և առաջադեմ փորձով։
Դիաննա Գասպարյանը ողջունելով հյուրերին՝ նշել է, որ Վաղարշապատ համայնքը կարևորում է ՍԱԼԱՐ Ինթերնեշնլ (SALAR International) կազմակերպության «ԴեաԼոԳ» ծրագրի հետ գործընկերությունը՝ ընդգծելով նաև դպրոց-համայնք համագործակցության ձևաչփում տարվող աշխատանքները։
Վերջինս բարձր է գնահատել Շվեդիայի փորձը տեղական ինքնակառավարման համակարգում և շեշտել, որ Հայաստանը, այս դեպքում՝ հանրապետության տեղական համայնքները մեծ պատրաստակամությամբ կարող են աշխատել շվեդ գործընկերների հետ, կրթվել և կատարելագործել իրենց գիտելիքներն ու հմտությունները։
Լունդի քաղաքապետի տեղակալ Ֆիլիպ Սանդբերգը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և նշել, որ միշտ սիրով է վերադառնում Հայաստան, այս անգամ՝ ավելի մեծ ուրախությամբ, քանի որ եկել է աշխատանքի դաշտ ստեղծելու հայկական համայնքների հետ։ Ֆիլիպ Սանդբերգը համայնքի ղեկավարին և իր տեղակալին է ներկայացրել Լունդ քաղաքի կառավարման փորձը, մասնավորապես տեղական հարկերի հավաքագրման, դպրոցների կառավարման, կոշտ թափոնների կառավարման, շրջակա միջավայրի պահպանության, ջրային պաշարների և այլ ուղղությունների հետ կապված ոլորտներում։ Փոխքաղաքապետի խոսքով այս ոլորտների և առհասարակ հանրային և համայնքային ծառայությունների մատուցման շվեդական հաջողությունը պայմանավորված է նաև նրանով, որ այնտեղ բացի համապատասխան ազատ իրավական դաշտից, առկա է նաև մշակույթ և մտածողություն, որը ենթադրում է, որ համայնքներն իրենք են ձևավորում միմյանց միջև համագործակցության եղանակներ և ձևեր տարբեր ոլորտներում։
Փոխքաղաքապետը մանրամասն ներկայացրել է նաև ապակենտրոնացման առավելությունները քաղաքացիներին ավելի որակյալ ծառայություններ մատուցելու և կենտրոնական իշխանություններին հակակշռելու տեսանկյունից։
Կողմերը քննարկել են և մտահոգություն հայտնել, որ Հայաստանում համայնքներին միավորող մասնագիտական կառույցի՝ համայնքների միության դե ֆակտո պարապուրդը կամ ակտիվության բացակայությունը լրացուցիչ խնդիրներ է ստեղծում տեղական ինքնակառավարման համակարգը զարգացնելու և տեղական ձայնը լսելի դարձնելու համար։
Վաղարշապատ համայնքի ղեկավարն էլ իր հերթին ներկայացրել է այն խնդիրները, որոնք այսօր ունի համայնքը և թե ինչ հնարավորություններ կարող է ստեղծել ապակենտրոնացումը տեղական համայնքների համար, մասնավորապես առաջարկելով և հույս հայտնելով, որ ապակենտրոնացման իրական շոշափելի արդյունքը առաջին հերթին կլինի այն, որ պետությունը եկամտային հարկից մասհանում հանի համայնքներին։
Հանդիպմանը քննարկվել է Շվեդիայի տեղական ինքնակառավարման մարմինների և տարածաշրջանների ասոցիացիայի` ՍԱԼԱՐ-ի գործունեությունն ու նպատակները։
Այցի ավարտին կողմերը պայմանավորվել են լրացուցիչ ջանքեր գործադրել համագործակցությունը խորացնելու նպատակով։

Meeting with the mayor of Vagharshapat community Vagharshapat
Mayor Diana Gasparyan hosted the team of the “DiaLoG” program implemented by SALAR International, led by Program Director Shane Quinn. The meeting was also attended by Mr. Philip Sandberg, Deputy Mayor of Lund, Sweden, who is visiting Armenia to share Sweden’s successful experience in forming inter-municipal unions and fostering inter-municipal cooperation, as well as its long-standing and progressive practices in local self-governance and decentralisation.
Welcoming the guests, Diana Gasparyan emphasized that the municipality of Vagharshapat values its partnership with SALAR International’s “DiaLoG” program, highlighting ongoing efforts in fostering school-community collaboration.
She highly appreciated Sweden’s experience in local governance and underlined that Armenia’s local communities are ready to work with Swedish partners, learn from them, and enhance their knowledge and skills.
Deputy Mayor Philip Sandberg expressed his gratitude for the warm reception and noted that he is always happy to return to Armenia, this time with even greater enthusiasm, as he aims to build practical collaboration with Armenian municipalities. He shared insights into Lund’s local governance model, particularly in areas such as tax collection, school management, waste management, environmental protection, and water resource management. According to Mr. Sandberg, the success of Sweden’s public and municipal services lies not only in the enabling legal framework but also in the mindset and culture that encourages municipalities to independently develop ways and mechanisms for cooperation across various sectors.
He also elaborated on the benefits of decentralisation in terms of delivering higher-quality services to citizens and providing a counterbalance to central authorities.
The parties discussed and expressed concern about the de facto inactivity of Armenia’s professional municipal association, which hampers the development of local self-governance and the amplification of the local voice.
The head of Vagharshapat municipality presented the current challenges facing the community and the opportunities decentralisation could offer, proposing and expressing hope that one tangible result of decentralisation would be the allocation of a share of income tax revenues directly to communities.
The meeting also covered the activities and objectives of SALAR the Swedish Association of Local Authorities and Regions.
At the conclusion of the visit, both sides agreed to make additional efforts to deepen their cooperation.