«ԴեաԼոԳ» ծրագրի թիմը եղավ Եղեգիսում
Եղեգիս համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ահարոն Գաբրիելյանն ընդունել է ՍԱԼԱՐ Ինթերնեշնլ (SALAR International) կազմակերպության «ԴեաԼոԳ» ծրագրի թիմին՝ ծրագրի ղեկավար Շեյն Քուինի գլխավորությամբ։
Ահարոն Գաբրիելյանը ողջունելով հյուրերին՝ նշել է, որ Եղեգիս համայնքը ուրախ է հանդիպման համար և ծրագրի մանրամասներին ծանոթանալուց հետո, պատրաստ է քննարկել հնարավոր համագործակցությունը և համատեղ աշխատանքը։
«Աջակցություն Հայաստանում ապակենտրոնացման և տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներին» «ԴեաԼոԳ» ծրագրի ղեկավար Շեյն Քուինը մանրամասն ներկայացրել է ծրագրի գործունեության ոլորտները և նպատակները։
Ծրագրի հայաստանյան թիմի ղեկավար Վարսենիկ Մնացականյանը և տեղական ինքնակառավարման հարցերով խորհրդատու Գարիկ Խաչիկյանը համայնքի ղեկավարի տեղակալին մանրամասն ներկայացրել են դպրոց-համայնք համագործակցության ձևաչափը, գրանցած հաջողությունները և առաջիկայում նախանշված անելիքները։
Ահարոն Գաբրիելյանը ծրագրի թիմի խնդրանքով ներկայացրել է համայնքների միավորումից հետո Եղեգիս համայնքի առանձնահատկությունները, ինչպես նաև համայնքում առկա խնդիրները, ավագանիներին, բնակիչների մասնակցայնությանը, մասնակցային բյուջետավարմանը, հանրային հաշվետվողականությանը, դպրոցներին վերաբերող տարաբնույթ խնդիրներ։
Կողմերը քննարկել են ապակենտրոնացման, կրթության ոլորտին, ինչպես նաև համայնքային զարգացմանը վերաբերող հարցեր։
Համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ահարոն Գաբրիելյանը պատրաստակամություն է հայտնել ներգրավվել ծրագրում և ակտիվ աշխատանքներ տանել դպրոց-համայնք համագործակցության զարգացման ուղղությամբ։
Հանդիպմանն արծարծվել է նաև միջհամայնքային միավորումներին և Հայաստանի համայնքների միությանը վերաբերող հարցեր։
«ԴեաԼոԳ» ծրագրի թիմը Ահարոն Գաբրիելյանի ուղեկցությամբ շրջել է համայնքում, եղել Եղեգիսի նորակառույց միջնակարգ դպրոցում, ծանոթացել շենքային պայմաններին, շրջել դպրոցի մասնաշենքում։ Ծրագրի ղեկավար Շեյն Քուինը, Հայաստանում ծրագրի թիմի ղեկավար Վարսենիկ Մնացականյանը և ՏԻ հարցերով խորհրդատու Գարիկ Խաչիկյանը դպրոցի ուսուցչակազմին են ներկայացրել ծրագրի կրթական բաղադրիչին վերաբերող մանրամասներ և քննարկել կրթության ապակենտրոնացման և դպրոց-համայնք համագործակցությանն առընչվող հարցեր։

The "DeaLoG" project team visited Yeghegis
Deputy Head of Yeghegis Community Aaron Gabrielyan received the SALAR International “DeaLog” project team, led by Project Manager Shane Quinn.
Welcoming the guests, Aaron Gabrielyan noted that the Yeghegis community is happy for the meeting and, after getting acquainted with the details of the project, is ready to discuss possible cooperation and joint work.
Shane Quinn, Head of the “DeaLog” project “Support to Decentralisation and Local Self-Government Reforms in Armenia”, presented in detail the areas of activity and goals of the project.
Varsenik Mnatsakanyan, Head of the Armenian team of the project, and Garik Khachikyan, Consultant on Local Self-Government Issues, presented in detail to the Deputy Head of the community the format of school-community cooperation, the successes achieved, and the upcoming activities.
At the request of the project team, Aharon Gabrielyan presented the peculiarities of the Yeghegis community after the unification of the communities, as well as the existing problems in the community, various issues related to the councils of elders, residents' participation, participatory budgeting, public accountability, and schools.
The parties discussed issues related to decentralisation, the education sector, as well as community development.
Deputy Head of the community Aharon Gabrielyan expressed his willingness to get involved in the program and actively work towards the development of school-community cooperation.
Issues related to inter-community associations and the Union of Communities of Armenia were also discussed at the meeting.
The “DeaLog” project team, accompanied by Aharon Gabrielyan, toured the community, visited the newly built secondary school in Yeghegis, got acquainted with the building conditions, and toured the school building. Project Manager Shane Quinn, Project Team Leader in Armenia Varsenik Mnatsakanyan, and Local Government Advisor Garik Khachikyan presented details of the educational component of the project to the school's teaching staff and discussed issues related to educational decentralisation and school-community cooperation.