Միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ
Լիազորությունների ապակենտրոնացման ռազմավարության, գործողությունների ծրագրի և Հայեցակարգի կիրարկումն ապահովող միջոցառումների ծրագիրն իրականացնելու համար 2024թ․ ապրիլին ՏԿԵ նախարարի 802–Ա հրամանով ստեղծվել է միջգերատեսչական աշխատանքային խումբ։ Խմբի կազմում ընդգրկվել են՝ Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Ֆինանսների, Առողջապահության, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների ներկայացուցիչներ։
Ապակենտրոնացումն իրականություն դարձնելու համար աշխատանքային խմբին աջակցում են միջազգային կազմակերպությունները՝
• Շվեդիայի կառավարության ֆինանսավորումով «ՍԱԼԱՐ Ինթերնեշնլ» (SALAR International) կազմակերպությունն իրականացնում է «Աջակցություն Հայաստանում ապակենտրոնացման և տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներին» («ԴեաԼոԳ» ծրագիրը։ «ՍԱԼԱՐ Ինթերնեշնլը» կառավարությանն աջակցում է խորհրդատվություն և վերլուծություններ տրամադրելով, ապակենտրոնացում իրականացնելու կարողությունները զարգացնելով:
• Գերմանական միջազգային համագործակցության ընկերությունն (GIZ) իրականացնում է «Լավ կառավարում հանուն տեղական զարգացման հարավային Կովկասում» ծրագիրը, որը հիմնականում ապակենտրոնացման հնարավարություններն է ուսումնասիրում։
• Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակն իրականացնում է «Ժողովրդավարական զարգացում, ապակենտրոնացում և լավ կառավարում Հայաստանում» ծրագիրը։ ԵԽ-ն ապակենտրոնացման քաղաքականությունն առաջ մղելու համար Կառավարությանն ապահովում է միջազգային փորձագետների խորհրդատվություններով, աջակցում է «Տեղական ինքնակառավարման մասին» նոր օրենքի մշակմանը։

Interministerial working group
In order to implement the Strategy for Decentralization of Powers, the Action Plan and the Program of Measures Ensuring the Implementation of the Concept, an interdepartmental working group was established in April 2024 by Order No. 802-A of the Minister of Territorial Administration and Infrastructure, Labor and Social Affairs, Finance, Healthcare, Education, Science, Culture and Sports.
The working group is supported by international organizations to make decentralization a reality:
With funding from the Swedish government, SALAR International is implementing the “Support to Decentralization and Local Government Reforms in Armenia” (DeaLog) project. SALAR International is supporting the government by providing advice and analysis, and by developing the capacity to implement decentralization.
The German International Cooperation Agency (GIZ) is implementing the “Good Governance for Local Development in the South Caucasus” project, which mainly studies the possibilities of decentralization.
The Council of Europe Office in Yerevan is implementing the “Democratic Development, Decentralization and Good Governance in Armenia” project. The Council of Europe is providing the government with international expert advice to advance the decentralization policy and is supporting the development of a new law on local government.