Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է Ախուրյան համայնքի Քեթի բնակավայրի նորակառույց կրթահամալիրի բացմանը Քեթիի կրթահամալիր
23-04-2026 - 23-04-2026
Ապրիլի 22-ին՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով եղել է Շիրակի մարզում, ծանոթացել իրականացված ծրագրերին:
Վարչապետի վերջին կանգառը եղել է Ախուրյան համայնքի Քեթի բնակավայրի նորակառույց կրթահամալիրում: Նիկոլ Փաշինյանը շրջել է կրթահամալիրում, ծանոթացել իրականացված աշխատանքներին և ստեղծված պայմաններին: Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմել է 1 մլրդ 557 մլն 482 հազար դրամ։ Կրթահամալիրը նախատեսված է 140 աշակերտի, իսկ նախակրթարանը՝ 40 երեխայի համար։
Կրթահամալիրում Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով, շնորհավորել բոլորին բացման առիթով: Երկրի ղեկավարը նշել է, որ այս դպրոցն այսօրինակ երկրորդ կրթահամալիրն է, որ բացվում է հանրապետությունում, որը նախատեսված է ավելի քան մեկ բնակավայրի աշակերտների համար, կոնկրետ այս դեպքում՝ Քեթի, Փոքրաշեն և Հովունի բնակավայրերի աշակերտների համար:
Ախուրյան համայնքը և Քեթի բնակավայրի կրթահամալիրն (այսօր դեռևս՝ Քեթիի միջնակարգ դպրոց) ընդգրկված է ՍԱԼԱՐ Ինթերնեշնլ կազմակերպության «Աջակցություն Հայաստանում ապակենտրենացման և տեղական ինքնակառավարման բարեփոխումներին (ԴեաԼոԳ) ծրագրի շրջանակներում՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համատեղ և ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության աջակցությամբ իրականացվող հանրակրթության կառավարման ապակենտրոնացման պիլոտային նախաձեռնության փորձնական համայնքների և դպրոցների շարքում։
Ապակենտրոնացման պիլոտային նախաձեռնությունը նախատեսվում է իրականացնել Վայք, Ախուրյան և Տաթև համայնքների՝ Մարտիրոս, Քեթի և Տաթև բնակավայրերի նորակառույց կրթահամալիրներում։

Prime Minister Nikol Pashinyan participated in the opening of a newly built educational complex in the Keti settlement of Akhuryan community
23-04-2026 - 23-04-2026
On April 22, Prime Minister Nikol Pashinyan paid a working visit to Shirak Province, where he got acquainted with the implemented programs.
The Prime Minister’s final stop was the newly built educational complex in the Keti settlement of the Akhuryan community. Nikol Pashinyan toured the complex, reviewing the completed work and the conditions created. The total cost of the project amounted to AMD 1,557,482,000. The complex is designed for 140 students, while the preschool is intended for 40 children.
At the educational complex, Nikol Pashinyan delivered a speech, congratulating everyone on the opening. The Prime Minister noted that this is the second such educational complex opened in the country, designed to serve students from more than one settlement-in this case, the settlements of Keti, Pokrashen, and Hovuni.
The Akhuryan community and the Keti educational complex (currently still operating as Keti Secondary School) are included among the pilot communities and schools of the general education decentralization initiative. This initiative is implemented within the framework of the “Support to Decentralisation and Local Self-Government Reforms in Armenia (DeaLoG)” project by SALAR International, in cooperation with the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia, and with the support of the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure.
The decentralisation pilot initiative is planned to be implemented in the newly built educational complexes of the Martiros, Keti, and Tatev settlements in the Vayk, Akhuryan, and Tatev communities.